DRJ: Czech i Estonka najlepsi w Biegu Piastów

Piotr Pietraszek | Utworzono: 2015-02-28 14:56 | Zmodyfikowano: 2015-02-28 15:05
DRJ: Czech i Estonka najlepsi w Biegu Piastów - zdjęcia: Karol Czapski (Radio Wrocław)
zdjęcia: Karol Czapski (Radio Wrocław)

Na liście startowej widniały nazwiska ponad 1900 zawodników i zawodniczek. Wśród faworytów wymieniani byli narciarze zza naszej południowej granicy. Pretendenci do zwycięstwa nie zawiedli. Triumfatorem 39. Biegu Piastów został Czech Petr Novak, dla którego był to już piąty sukces w jakuszyckiej imprezie. Zwycięzca po niezwykle emocjonującej walce wygrał ze swoim rodakiem Stanislavem Rezacem. Na mecie blisko 51-kilometrowej trasy Novak był lepszy o zaledwie kilka metrów. – Było mi bardzo ciężko oderwać się od Stanislava. Nawet nie wiem dokładnie, kiedy mi się to udało. Popracowałem mocniej na ostatnim zbiegu i dzięki temu udało się wygrać – mówił zmęczony, ale szczęśliwy zwycięzca. Trzeci na mecie zameldował się Francuz Benoit Chauvet. Z Polaków najlepszy był dziś Paweł Klisz. Zawodnik z Bielska Białej zajął 10. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Wśród pań zwyciężyła Estonka Tatjana Mannima, która dzięki wygranej została liderką cyklu FIS Marathon Cup. Najlepsza z biało-czerwonych Emilia Romanowicz została sklasyfikowana na 9. pozycji.
Tegoroczny Bieg Piastów zadebiutował w cyklu FIS Marathon Cup, czyli Pucharze Świata w biegach długodystansowych. Debiut miał nastąpić rok temu, ale na przeszkodzie stanęła kiepska pogoda i skrócenie dystansów.

Biegowi głównemu towarzyszyły Rodzinna Mila oraz Bieg Przedszkolaka. Na starcie tej pierwszej rywalizacji pojawiły się całe rodziny, których zadaniem było pokonać trasę ok. 1,5 kilometra.
Tu nie było zwycięzców, wszyscy na mecie otrzymali medale. Peleton otwierał Komandor Biegu Piastów Dariusz Serafin, a zamykał Prezes Stowarzyszenia BP Zygmunt Bobowski.
Przedszkolaki rywalizowały na tzw. Stadionie Dziecięcym. Na starcie pojawiła się ponad setka młodych biegaczy. Także tutaj wszyscy byli zwycięzcami. A oprócz biegu dla najmłodszych przygotowano także zabawy, gry oraz poczęstunek.