Uroczy jeżyk? Pomóż mu przetrwać! (ZDJĘCIA)

| Utworzono: 2014-06-10 08:56 | Zmodyfikowano: 2014-06-10 08:57
Uroczy jeżyk? Pomóż mu przetrwać! (ZDJĘCIA) - Fot. Halina Chustecka
Fot. Halina Chustecka

- Najczęściej przez niewiedzę i nieuwagę doprowadzamy do tragedii - alarmuje Jerzy Gara z Ośrodka Rehabilitacji Jeży "Jerzy dla Jeży" w Kłodzku. - Codziennie docierają do nas kolejne zgłoszenia z prośbą o radę i pomoc - dodaje.

Najczęstszą przyczyną niszczenia gniazd jeży, jest podkaszanie i koszenie przerośniętych trawników i nieużytków. Spustoszenie sieje także nielegalne wypalanie traw. - Jeże, potrafią tak dokładnie ukryć i zamaskować swoje gniazda, że nawet gdy znajdują się w pobliżu bardzo uczęszczanego miejsca, nikt nie zdaje sobie z tego sprawy.

Jeże w Polsce są objęte całkowitą ochroną!

Jak mówi Jerzy Gara, kolejną przyczyną jeżowych problemów, są nasze ukochane psy. Ich wspaniały węch w połączeniu z ciekawością i instynktem łowieckim, bywa dla jeży zabójczy. - Nie chodzi nawet o zabijanie jeży, tylko o rozkopywanie ich gniazd - podkreśla i apeluje: - Zróbmy wszystko aby jeże nie cierpiały i nie ginęły niepotrzebnie.



- Większość ludzi, po prostu nie zdaje sobie sprawy z tego, że w ich najbliższym otoczeniu nie tylko żyją jeże, ale mają gniazda, w których wychowują swoje dzieci. O tym, że nie są to sadystyczne działania znęcania się nad zwierzętami, mogą świadczyć bardzo zatroskane telefony i e-maile, od tych którym przytrafiło się coś zniszczyć - zapewnia.

Pytania pojawiają się na forum strony kłodzkiego ośrodka. Oto jeden z przykładów i odpowiedź:

Kiedy można wykosić zarośnięty zagajnik?
Nikt nie jest w stanie podać dobrego terminu, bo jeże tam żyją przez cały czas. Gniazda z młodymi można spotkać od początku maja do co najmniej końca września. A przecież są jeszcze normalne schronienia, w których samotne jeże spędzają dzień. Jedyny sposób, to dokładne sprawdzenie terenu i bardzo ostrożna praca.

Spotkałeś jeża, który może potrzebować pomocy?
Dzwoń na numer 505 140 960 lub pisz: [email protected]

Jeże nazywane są sanitariuszami parków i ogrodów. To padlinożercy i jednocześnie drapieżniki. Sprzątają tereny zielone, ale zjadają także żywe szkodniki, gąsienice, larwy czy ślimaki. Żywią się też dżdżownicami. Jabłek nie jedzą, choć w bajkach często przenoszą je na swoich kolcach. Kolce służą do obrony (ochrony). Niestety, ten element obronny jest też często przyczyną ich zguby. Przestraszony przez przejeżdżający samochód jeż zwija się w kulkę zamiast uciekać...

 


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.