Kampania MPWiK: Nie zapychaj, pomyśl! (Film)

Radio Wrocław | Utworzono: 2014-06-03 11:44
Kampania MPWiK: Nie zapychaj, pomyśl! (Film) -

Awarie na sieci kanalizacyjnej najczęściej spowodowane są przez zapchane rurociągi. Zatory generowane są przede wszystkim przez użytkowników sieci. Najwięcej zatorów powstaje w gospodarstwach domowych, na placach budowy oraz na drogach (kanalizacja deszczowa).

Co powoduje zatory?
Zator powstaje, gdy warstwa osadu zalegająca na dnie kanału znacząco ogranicza jego przepustowość. Substancje nierozpuszczalne wrzucone do kanalizacji – np. do toalety, do zlewu, do studzienki – osadzają się w rurach i stopniowo je zapychają. Proces ten może też następować gwałtownie, gdy w krótkim czasie w rurze zgromadzi się duża ilość obiektów, blokujących przepływ ścieków. Zapchana rura może spowodować cofanie się nieczystości lub doprowadzić do uszkodzenia sieci i wycieku.

Jak zapobiegać?
Nie na wszystkie zatory mamy wpływ. Nie da się np. uniknąć spływania do kanalizacji dużej ilości ziemi lub liści w trakcie gwałtownych opadów czy piasku i soli, którymi posypuje się drogi zimą. Jednak ilość zatorów, a tym samym awarii na sieci kanalizacyjnej, możemy znacząco ograniczyć, pamiętając o kilku prostych zasadach. Nie wolno wrzucać do kanalizacji przedmiotów stałych, takich jak odpady sanitarne – podpaski, tampony, pieluchy, waciki, patyczki kosmetyczne. Najbardziej uciążliwe pod tym względem są plastikowe opakowania, prezerwatywy oraz kobiece rajstopy. Pamiętajmy też, żeby nie wrzucać do toalety resztek jedzenia. W kuchennych zlewach warto natomiast zamontować specjalne sitka, blokujące spływanie resztek z brudnych naczyń. Zdarza się też, że do toalety wrzucamy ziemię z kwiatów lub wlewamy resztki farby po malowaniu mieszkania – to również częste przyczyny zatorów.



Wrogi tłuszcz
Mało kto zdaje sobie sprawę, że jednym z podstawowych czynników powodujących zapychanie się kanalizacji jest tłuszcz. Złogi tłuszczowe są  przyczyną 75% zatorów w Wielkiej Brytanii i 50% w Stanach Zjednoczonych. Dodatkowo tłuszcze  nie są całkowicie usuwane podczas oczyszczania ścieków, tym samym doprowadzają do zmniejszenia ilości tlenu w zbiorniku, do którego odprowadzany jest oczyszczony ściek – we Wrocławiu jest to rzeka Odra. Najwięcej tłuszczów trafia do kanalizacji w punktach gastronomicznych, przepisy prawa wymagają więc stosowania separatorów tłuszczu. Wymogu takiego nie ma w gospodarstwach domowych, dlatego sami musimy pamiętać, by nie wylewać do zlewu lub toalety olejów, smarów itp.

Nie zapychaj!
Brygady MPWiK każdego dnia walczą ze skutkami  zatorów kanalizacyjnych – oczyszczają zapchane rurociągi i usuwają awarie. Jednak jak mówi znane przysłowie – lepiej zapobiegać niż leczyć. Ty też możesz mieć wpływ na zmniejszenie ilości awarii na sieci kanalizacyjnej we Wrocławiu. Zwróć uwagę na to, co trafia do toalety lub zlewu w Twoim domu. Promuj dobre nawyki wśród znajomych i sąsiadów. To proste. Nie zapychaj, pomyśl.

Reklama