Dobry początek! Wygraliśmy z Łotwą

Robert Skrzyński, Piotr Pietraszek | Utworzono: 2014-05-15 06:36 | Zmodyfikowano: 2014-05-17 07:50

Pierwszy set trwał zaledwie 21 minut i toczył się pod dyktando biało-czerwonych. Czołowymi postaciami polskiego zespołu byli, powracający do kadry po dłuższej przerwie, Mariusz Wlazły oraz Bartosz Kurek. To po ich zagrywkach i atakach gospodarze szybko odskoczyli na 10:2, by ostatecznie zwyciężyć w tej partii do 15.

Kolejny set był najbardziej wyrównaną częścią meczu. Po wyrównanym początku skuteczniej zaczęli grać Łotysze, którzy na drugą przerwę techniczną schodzili prowadząc 16:13. Dopiero wtedy nastąpiło oczekiwane przebudzenie podopiecznych Antigi. Sygnał do ataku dał Michał Kubiak, który był czołowym graczem końcówki drugiej odsłony. Lepszy blok i skuteczna zagrywka gospodarzy dały kolejne zwycięstwo biało-czerwonym, tym razem 25:23.

W trzecim secie sytuacja wróciła do normy. Tak przynajmniej wydawało się na jego początku, gdy Polacy szybko zbudowali 6-punktową przewagę (12:6). Wtedy jednak nastąpił kolejny moment rozluźnienia w ekipie gospodarzy i Łotysze doszli nasz zespół na 1 punkt. Reprymendy francuskiego szkoleniowca przyniosły zamierzony efekt. Gospodarze szybko opanowali nerwy. Od stanu 18:14 nasi reprezentanci zdobyli 7 punktów, tracąc tylko 2, i ostatecznie wygrali tego seta 25:16, a całe spotkanie 3:0.

Polska - Łotwa (25:15, 25:23, 25:16)

Polska: Piotr Nowakowski, Bartosz Kurek, Karol Kłos, Mariusz Wlazły, Fabian Drzyzga, Michał Kubiak - Paweł Zatorski (libero) - Grzegorz Bociek, Paweł Zagumny, Michał Winiarski

Łotwa: Aivars Petrusevics, Ansis Medenis, Viktors Korzenevics, Deniss Petrovs, Hermasn Egleskalns, Janis Liepins - Ingars Ivanovs (libero) - Aleksanders Kudrjasovs, Romans Sauss.

Polscy siatkarze rozpoczęli w ten sposób walkę o awans do przyszłorocznych mistrzostw Europy. Turniej jest oficjalnym debiutem i pierwszym sprawdzianem Stephana Antigi w roli trenera polskiej drużyny. Francuz na pierwszy mecz we Wrocławiu czekał z umiarkowanym spokojem:

Antiga jako pierwszy zagraniczny trener naszej kadry do swoich podopiecznych mówi po polsku. To duża sprawa - podkreśla libero polskiej reprezentacji Paweł Zatorski:

W pierwszym meczu turnieju Słowenia pokonała Macedonię 3:2 (25:18, 18:25, 19:25, 25:16, 15:8). W grupie prowadzi Polska przed Słowenią. W sobotę Łotwa zmierzy się ze Słowenią (godz. 15), a Polska z Macedonią (godz. 18). Z tymi samymi przeciwnikami biało - czerwoni spotkają się w drugiej części tego etapu eliminacji za tydzień w Lublanie.

Zwycięzca zapewni sobie awans a zespół, który zajmie drugą pozycję, będzie walczył w przyszłorocznym barażu.